Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.
Следваща Турция налага имунитет върху плодородната земя
Присаждането е един от предпочитаните начини за размножаване на лозите от някои стопани и те го използват, когато желаят да коригират сорта, който отглеждат или пък сами да си произведат облагороден посадъчен материал.
Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *
Отгрибването на лозите се извършва, след като е преминала опасността от силните мразове, но винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи – забавянето на отгрибването може да има лоши последици.
Вижте кои грешки се смятат за най-опасни според експерти от Института по лозарство и винарство в Плевен
При подмладяването на стари лозя трябва да се имат предвид всички разгледани прийоми за възстановяване.
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и лозя ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.
Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.
За целта чудесна работа вършат автоматично отклоняващите се органи на вертикалните и хоризонтални фрези.
Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)
Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.
ценните и редки съвети на майсторите за конкретни практики и т.н.
Коловете също така дават възможност за по-лесно обработване на земята, но не бива да се подценява и ролята им в задаване посока на растежа. За подпиране на лозите се използват колове с различни размери по отношение на дължина и дебелина.
Comments on “Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда”